2015

Sausis

2015 metus Menų spaustuvė pradeda tradiciškai – organizuoja tarptautinį teatro festivalį vaikams ir paaugliams KITOKS’15. Sausio 13-18 d. Menų spaustuvė tampa didžiausia vieta vaikų žaidimams, pažinimui ir bendravimui. Iš viso programoje dešimt skirtingų spektaklių bei kūrybinių dirbtuvių, į kurias visą savaitę kviečia trupės iš Lietuvos ir svečiai iš užsienio.

Sausio 31 d. Menų spaustuvėje pristatoma premjera – „Stebuklingas sodas“. „Stalo teatras“ šį kartą šeimoms ir vaikams nuo 6 metų sukūrė romantišką spektaklį pagal švedų rašytojos Selmos Lagerliof, 1909-aisiais įvertintos Nobelio literatūros premija, kūrinį „Legenda apie Kalėdų rožę“. Režisierė ir idėjos autorė – Saulė Degutytė. Pagrindinį vaidmenį atlieka Jurgis Damaševičius.

Vasaris

Vasario mėnesį Minske organizuojamame eksperimentinių fizinių teatrų forume „PlaStforma Minsk 2015”, pristatomas Menų spaustuvės spektaklis „Contemporary?“. Lietuviai šiame renginyje dalyvauja pirmąkart, ir tai vyksta keturių šalių festivalių mainų projekto rėmuose – savo šalių choreografus aktyviausiai pristatantys Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lenkijos festivaliai sutarė bendradarbiauti vieni pas kitus pristatydami ryškiausius pastarųjų metų savo nacionalinių choreografų spektaklius.

Kovas

Kovo 5 d. Menų spaustuvėje šokio teatras „Padi Dapi Fish“ (Klaipėda) pristato naujausią premjerą – šiuolaikinio šokio spektaklį „Klubas“ (choreografas ir režisierius Petras Lisauskas). Spektaklis dedikuotas moters temai. Keturios atlikėjos (Agnija Šeiko, Justina Jukonytė, Laura Geraščenko ir Dovilė Binkauskaitė) jame šokiu diskutuoja apie šių dienų moters paveikslą ir kas jį formuoja.

Menų spaustuvėje reziduojanti organizacija „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai" kovo 3 ir 5 d. pristato pirmąjį spektaklį Lietuvoje proto negalias turintiems vaikams. Premjeriniuose spektakliuose dalyvauja ir spektaklio režisierius, belgų kilmės Austrijoje gyvenantis aktorius - gydytojas klounas Christophe Dumalin.

Balandis

Menų spaustuvėje – šiuolaikinio šokio choreografės iš Pietų Korėjos Ji Park, kurios darbo pagrindas yra spontaniškumas ir instinktyvumas, įkvėptas korėjietiško tautiškumo, organizuojamos šiuolaikinio šokio dirbtuvės, kurios vyksta balandžio 8-17 dienomis.

Balandžio 17-19 d. – Menų spaustuvėje: būsimų teatro žvaigždžių pirmieji profesionalūs žingsniai, vaikams ir jų tėvams kurti interaktyvūs spektakliai. Programoje Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Vaidybos ir režisūros katedros II magistrantų kurso diplominis spektaklis pagal T.Viljamso pjesę „Pasmerkti namai“. O taip pat „Pasaka apie karalius“, spektaklis „Mergaitė su degtukais“, interaktyvus muzikinis spektaklis „Gaidelis pinigautojas“, DRESSCODE‘AS: OPERA.

Balandžio 25 - 26 d. vyksta atviros architektūros savaitgalis (OPEN HOUSE VILNIUS). Tai išskirtinis savaitgalis, kuomet duris atveria tos Vilniaus vietos, kurios dažniausiai yra uždarytos smalsiems Vilniaus gyventojams. Dalyvaujančių pastatų sąraše – ir Menų spaustuvė.

Balandžio 28 - 29 d. organizuojamas festivalis SHOCK ACADEMIA – tai novatoriškas tarptautinis projektas, suteikiantis progą pasireikšti jauniems ir talentingiems choreografams iš visų Europos meno institucijų bei universitetų.

Gegužė

Gegužės 6–12 d. „Naujojo Baltijos šokio“ festivalio žiūrovams pristatomas flamandų šokis ir pirmą kartą Lietuvoje pasirodo Kinijos šiuolaikinio šokio žvaigždės. Festivalį atidaro Belgijos, Norvegijos ir Japonijos trupės „fieldworks“ spektaklis „As if nothing has been spinning around for something to remember“. Atidarymo vakarą žiūrovams taip pat pristatomas flamandų choreografo Jano Martenso spektaklis „Prakaituok, vaikeli, prakaituok“.
Šiųmetę festivalio Lietuvos programą sudaro dvi premjeros – Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Monstrai“ ir urbanistinio šokio teatro „Low Air“ spektaklis „Šventasis pavasaris“ Igorio Stravinskio baleto motyvais.
Menų spaustuvėje savo darbus pristato ir dvi užsienyje gyvenančios lietuvės – Raimonda Gudavičiūtė (Vokietija) ir Ieva Kuniskis (Jungtinė Karalystė). Programą papildo „Menų spaustuvės“ Kišeninei salei sukurtas jaunų choreografių Sigitos Juraškaitės ir Agnietės Lisičkinaitės darbas „Popular Problems“ ir lietuvių choreografų bei trupių „Pitch session“ pobūdžio prisistatymas.

Birželis

Menų spaustuvė, prisijungdama prie nemiegančio miesto, siūlo savo „Kultūros nakties“ naktinėjimo interpretaciją. Šeimai „Stalo teatras“ Kultūros naktį kviečia pradėti kvapų spektakliu „Vėjų Motė“. Šokantiems Low Air šokio mokykla organizuoja pasirodymus ir gatvės šokių kovas „Jam It“. Prisnūdusiems skiriama svečių iš Klaipėdos Lėlių teatro trupės 459 teatrinė instaliacija „Meile, don't stop“. Pastebintiems geriausių pastarųjų metų trumpametražių filmų peržiūra, kurią ruošia LITHUANIAN SHORTS agentūra. Įsiklausantiems Radijo teatro ir literatūros skaitymų laidos „Bilietų nėra“ komanda kviečia išlaisvinti fantaziją ir atrasti kitokį radijo teatrą. Nekantraujantiems Menų spaustuvė kviečia pamatyti tai, ką rodys tik ateinančiame sezone –debiutinio šokio spektaklio „Rekonstruoti“ ištrauką. Tinginiaujantiems teatras „Cezario grupė“ pristato spektaklio „Espléndido después (Un circo esotérico)“ video peržiūrą.

Liepa

Pačią pirmąją vidurvasario dieną Menų spaustuvėje šiuolaikiškai skambėjo akordeono garsai performanso „Surrounded“ metu. Vienas ryškiausių šalies akademinės muzikos atlikėjų akordeonistas Raimondas Sviackevičius su kolegomis Džeraldu Bidva (smuikas) ir Donatu Bagursku (kontrabosas) pristatė lietuvių ir užsienio šalių kompozitorių kūrinius. Pasirodymą dar labiau išskirtinesniu padarė videomenininkės Jurgos Barilaitės videoinstaliacija.

Rugpjūtis

Menų spaustuvė rugpjūčio 17-22 d. užleidžia sales šokio fanams, penkioliktus metus iš eilės startuoja didžiausias edukacinis šiuolaikinio šokio renginys Lietuvoje „Vasaros šokio mokykla“. Paskaitų metu pristatomas baletas (Ido Tadmor, Izraelis) , šiuolaikinis šokis (Marta Ladjanszki, muzika Zsolt Varga, Vengrija), kompozicija (Marta Ladjanszki, Vengrija), afro šokis (Michel Kouakou , Dramblio Kaulo krantas), eksperimentinė anatomija (Amy Voris ir Natalie Garrett Brown, Didžioji Britanija), waacking bei popping šokio stiliai (Geni Lou, Kanada).

Rugsėjis

Naujas sezonas pradedamas jau dešimtuoju tarptautiniu šiuolaikinio cirko festivaliu „Naujojo cirko savaitgalis‘15“. Rugsėjo 9-13 d. Menų spaustuvėje pristatomi įdomiausi pasirodymai iš Prancūzijos, Suomijos, Estijos, Ispanijos, Palestinos, Danijos bei Kanados.

Festivalį pradedame nuo trupių iš Prancūzijos (Cie Barolosolo) bei Suomijos (WHS) pasirodymų.

Kodėl gi nepaįvairinus pasirodymo? Cirkas vandenyje, tokioje scenoje žiūrovus pasitinka gatvės cirko asai, svečiai iš Prancūzijos su pasirodymu „Sala O“. Besitaškančią sceną laikantys stulpai tampa fleitomis, vanduo būgnais, o gitara ir bandža gali atlikti cirko triukus.

Rugsėjo 9 d. vakaro programą toliau tęsia svečiai iš Suomijos, atlikdami net du pasirodymus. „Mortimer“ – cirko artisto Ville Walo rankos ne tik žongliravimo objektai, kuriais jis stebima žiūrovus, bet ir muzikos instrumentai, kadangi žongliruojamuose objektuose įtaisyti jutikliai, kurių technologijos suprogramuotos taip, tad kiekvienas žonglieriaus triukas gyvai kuria spektaklio elektroninės muzikos foną.

Antrasis atlikėjo pasirodymas – tai jungtinis darbas su Zero Gravity Company, taip pat, iš Suomijos, tai geriausiu 2013 metų šiuolaikinio cirko spektakliu Suomijoje pripažintas pasirodymas. Oras ir vanduo, du svarbiausi elementai žmogui, svečiai žiūrovams pristato oro akrobatiką, kurios metu virvės gijos ir žmogaus kūnas susilieja ir pradeda kilti į orą, o vandenyje atsispindinčios beprotiško sukimosi refleksijos šviečia žiūrovų akyse.

Dar vienas oro akrobatikos pasirodymas pristatomas Gretes Gross iš kaimyninės Estijos. Tai savęs paieškos ir kelio tampant nepriklausoma moterimi atskleidimas.

Svečiai iš Ispanijos pristato visiškai naują šiuolaikinio cirko pusę, režisierius Horacio Alcalá parodo, tai ko daugeliui pamatyti netenka – cirko užkulisius filme „Skrodžiant dangų“. Daugiau nei penkerius metus keliavęs kartu su visiem žinoma cirko trupe „Cirque du Soleil“ režisierius fiksavo, kas vyskta prieš įsijungiant didžiosioms šviesoms, kokios istorijos slypi už artistų pasirodymų.

Svečiai iš Palestinos atveža pirmą palestinietišką profesionalaus cirko spektaklį, kuris 2015 m. apdovanotas pagrindiniu Edinburgo Fringe festivalio prizu. Tai įvairių disciplinų spektaklis „B-Orders“.

Rugsėjo 11 bei 12 dienomis Kišeninė salė atiduodama dar vieniems svečiams iš Prancūzijos, trupei Company Sacekripa ir jų pasirodymui „Pastebėjimai“, žongliravimas ir objektų cirkas, leidžia žiūrovui plačiau atsimerkti ir pastebėti visas jį supančias smulkmenas.

Trupė TinCan Company iš Danijos pristato absurdo cirko spektaklį – „Stovyklavimo džiaugsmas“ (režisierius Leiv Arne Kjöllmoen, atlikėjai Gry Lambertsen ir Rune Andersen).

Festivalį uždaro svečiai iš Kanados (7 Fingers) ir jų pasirodymas „Čiuožykla“, spektaklis prikaustantis dėmesį ir ieškantis atsakymo į klausimą, kaip toli galime eiti, norėdami mylėti ir būti mylimi.

Rugsėjį Menų spaustuvėje taip pat pasirodo jau vaikų ir tėvelių pamėgti spektakliai „Tėčio pasaka“, „Pasakų pirmadienius mažyliams“. Juodoji salė vakarui užleidžiama Klaipėdos jaunimo teatrui („Man netinka tavo kostiumas“). Atviras ratas žiūrovams vėl pateikia spektaklius „Apie žmogų nužudžiusi gulbę“, „Meilė trims apelsinams“ bei „Lietaus žemė“. Visvaldas Morkevičius Menų spaustuvės erdvėse pristato vieno vakaro parodą „Viešos paslaptys“. Į Juodąją salę grįžta E. Nekrošius su spektakliu „Jobo knyga“. Novatorišką spektaklį vaikams ir suaugusiems pristato Stalo teatras („Vėjų motė“). Menų spaustuvė atiduodama atviros erdvės jauniesiems menininkams ir jų spektakliui „Thanks God I‘m not an artist“. Į neįprastą „Neprilygstamosios“ spektakli kviečia Neįgaliųjų Naujasis teatras. Kritikų už judesių išbaigtumą giriamas spektaklis „Feel-Link“ dar kartą pristatomas žiūrovams.

Šiemet rugsėjį pradedamas tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, kaip ir kasmet dalis programos pristatoma Menų spaustuvėje. Juodojoje salėje - „Plaučiai” (Schaubühne Berlin Vokeitija) bei „Nekalbame, kad mus suprastų“( Toneelhuis, KVS, CAMPO, Belgija). Studija II atiduodama svečiams iš Belgijos Toneelhuis ir jų spektakliui „Dar vienas dalykas“.

Spalis

Ar galima žmogaus kūną interpretuoti pasitelkiant muzikos instrumentus ir kaip skambėtų nervų sistema? Visus garsus atskleidžia Inovatyvūs kūrybinių industrijų produktai: „Skambantys kūnai“. Tęsiant temą apie žmogų choreografė Aira Naginevičiūtė pristato šiuolaikinio šokio spektaklį apie žmogaus būties trapumą „Stiklo sodai“.


Kol Lietuvoje vizituoja Švedijos karališkoji šeima, Menų spaustuvė spalio 6-11 d. tampa „Švedijos namais“, kuriuose Švedija pristatoma iš vis kitokių perspektyvų, kasdien rengiamos švedų meninių ir dokumentinių filmų peržiūros. Kiekviena vizito diena skirta vis kitai temai: „Dėmesio centre- Švedija“, „Gyvenimas žaliai“, „Šeimų diena“, „Lygybės diena“.


Menų spaustuvė vaikams - šokio teatras DANSEMA kviečia į šiuolaikinio šokio spektaklius vaikams „Mozaika“ bei „Maži stebuklai“. Lino lėlės pristato spektaklį tėvas ir mažiesiems žiūrovams „Vilkas ir ožiukas“. Stalo teatras ir toliau pirmadieniais lavina vaikus spektakliu „Pasakų pirmadieniai mažyliams“ bei pristato sapnų spektaklį „Didysis dūdininkas“.

Net keturių Auksinio scenos kryžiaus nominantų bendras darbas – „59‘ONLINE“. Menų spaustuvės kišeninėje salėje paaugliams pasakoja apie interneto platybes ir naująja Z kartą.
Režisierius Vidas Bareikis bei aktoriai ir šokėjai Airida Gudaitė, Laurynas Žakevičius dar kartą pristato spektaklį „Kelionė namo“, kuris už savo choreografiją buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi. Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas kviečia į Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotą ir Metų scenos įvykiu pripažintą nelabai jaunų jaunųjų menininkų labai šiuolaikinio šokio (ne)labai spektaklį „CONTEMPORARY?”.

Jaunųjų scenos menininkų programos „Atvira erdvė‘11“ bei „Atvira erdvė‘15“ darbai: režisierius Tadas Montrimas aiškinasi ar įmanoma pakeisti nusistovėjusias taisykles provokuojančiame spektaklyje „RIBOS”, o choreografė Miglė Praniauskaitė pristato savo debiutinį darbą – šiuolaikinio šokio spektaklį „Rekonstruoti“. Čia šokiu atskleidžiama, kaip pasikeitė buvusi pasaulio tvarka.

Menų spaustuvėje pristatomas Geir Jenssen projektas Biosphere, kuris suformavo ambient/techno simbiozę bei savo ilgu ir nuosekliu įdirbiu užsitarnavo nepajudinamą vietą bei žvaigždės statusą atmosferinės elektronikos kontekste.

Spalio 24 dieną Menų spaustuvėje pasigirsta Azijietiški ritmai, kaip durys atveriamos Japonijos- Baltijos dizaino savaitei MADE IN JAPAN.


Lapkritis

Mėnesį Menų spaustuvė pradeda kartų su Vyčio Jankausko šokio teatru, kuris pristato šiuolaikinio šokio technikos ir Partnering seminarą su Evangelos Poulinas. Taip pat pristatoma Piotro Gruszczynskio paskaita apie lenkų dramaturgiją.


Juodiji salė lapkričio 4 d. atiduodam Oskarui Koršunovui bei Vilniaus miesto teatrui, kurie pristato kartu konfliktu paremtą spektaklį „Ugnies veidas“. Toje pačioje salėje lapkričio 6 dieną, po dviejų metų pertraukos grįžta šokio spektaklis „Chimeros karoliai“, režisierė Aira Naginevičiūtė – Adomaitienė.

Atviras ratas, Stalo teatras bei „Lino lėlės“ kviečia į spektaklius skirtus mažiesiems žiūrovams – „Senelės pasaka“ režisuota Aido Ginionio ir dar 2007 metais apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi už geriausią spektaklį vaikams (Atviras ratas). „Sekretai iš būtųjų laikų“ (Stalo teatras) režisierės Saulės Degutytės darbas sujungiantis teatrą ir edukaciją, spektaklio metu vykdoma ekskursija. „Lietuviškas pasaka apie tris sesutes“ (LINO lėlės) spektaklis paliečiantis pavydo ir taurumo temas ne tik vaikams, bet ir tėvams.

Kauno choreografijos mokykla pristato jau tradiciją virtusį festivalį „Bičių sąskrydis 7“.

Lapkričio 12-14 d. mažoji „Naujosios Operos Akcija“ (NOA) suteikia galimybę pamatyti ir išgirsti ryškiausius 2015 m. pavasarį didžiajame NOA festivalyje pristatytus kūrinius: operą „Geros dienos!“, garso vaidinimą „Audiokaukas“ ir erdvinę mono operą tamsoje „Confessions“.

Premjera „20 sezonų“ (projektas „Atvira erdvė“) jaunosios menininkės Rasos Niurkaitės režisūrinis bei idėjinis darbas. Spektaklis pasakoja apie baleto šokėjus , pabaigusius savo karjerą. Idėja autorei Rasai Niurkaitei kilo dirbant Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Matant baleto artistų kasdienybę, iškilo klausimas – kaip judėti toliau, kai visa, ką turi, iš tavęs atimama. Kaip judėti toliau, kai gyvenimas, kurį tu pažinojai, išslysta tau iš po ko.

Dar viena lapkričio mėnesio premjera „Akloji dėmė“ idėja ir choreografija Vyčio Jankausko. Šokio spektaklio metu atlikėjai kviečia pagalvoti ar mes patys gyvendinime nesusikuriame aklųjų dėmių.

Gruodis

Gruodžio mėnesį Menų spaustuvėje gausu premjerų. Kauno šokio teatras „Aura“ pristato spektaklį „Monstras“, tai bendras kauniečių ir Prancūzijos šiuolaikinio šokio kompanijos „Cie Samuel Mathieu“ darbas. Stalo teatras kviečia susipažinti su skirtumais ir panašumais tarp Japonijos ir Lietuvos spektaklyje „Dvi sesutės per lieptelį“. Dar viena premjera žiūrovus gruodžio mėnesį stebina „Stage Strangers“ su kitokiu spektakliu apie vestuves – „Užsėdimas“. Taip pat pristatoma ketvirta ir jau paskutinė 2015 metų projekto „Atvira erdvė“ premjera – mono spektaklis klounados stilistika pažymėtas N14 ženklu „Skelbimo Klaida“.

Prieš pat šventes į sceną grįžta viena žymiausiu H.K. Anderseno pasakų „Mergaitė su degtukai“. Lėlių ir gyvo kino spektaklis sukurtas Menų spaustuvės programoje „Atvira erdvė‘14“.