Vasaros metu kuriamas interaktyvus, muzikinis, judesio spektaklis paaugliams - „Nebe tabu“

Praėjusią savaitę Menų spaustuvė paskelbė vasaros rezidencijų programos „Kūrybiška vasara Menų spaustuvėje“ nugalėtojus. Vieni iš jų - kūrybinė Raimondo Klezio, Ievos Jackevičiūtės, Andros Kavaliauskaitės ir Mato Saladžiaus komanda, vasaros metu kursianti interaktyvų, muzikinį, judesio spektaklį skirtą 13-16 metų jaunimui – „Nebe tabu“.

Apie kūrybines šio spektaklio idėjas bei kokio rezultato bus siekiama, pakalbinome Raimondą Klezį.

 

Papasakokite plačiau apie projektą, kuris šiais metais nugalėjo Menų spaustuvės programoje „Kūrybinė vasara“.

Būsimo spektaklio paaugliams tabu tema pagrindu taps jaunų žmonių išgyvenimai, pasakojimai, pastebėjimai, bėdos ir baimės apie kurias jie dažniausiai nutyli ir nekalba. Man kaip pradedančiajam dramaturgui idėja sukurti tabu tema kūrinį kilo, prieš pora metų Menų spaustuvės festivalio „Kitoks“ rengtuose dramaturgų kūrybinėse dirbtuvėse. Tačiau parašęs keletą ištraukų taip ir sustojau, supratęs, kad mano asmeninės patirties parašyti tekstui negana ir tam reikalinga glaudi komunikacija su šia auditorija. Todėl vasaros rezidencijos metu pirmiausia imsimės kūrybinių dirbtuvių su paaugliais, stebint kuo jie gyvena, kaip bendrauja, kokios muzikos klausosi ir taip įsikvėpti kūrybai.

Ko tikitės iš programos „Kūrybinė vasara“? 

Menų spaustuvė yra bene geriausia erdvė Vilniuje kurti, vesti kūrybines dirbtuves ir rodyti spektaklius. Džiaugiamės turėdami galimybę tai daryti būtent čia. Smagu, kad pjesės idėja užgimusi būtent Menų spaustuvėje ir toliau savo gyvavimą tęs šioje puikioje menininkams skirtoje oazėje.

Papasakokite plačiau, apie savo komandą, kaip susibūrėt? 

Mes su spektaklio režisiere Ieva Jackevičiūte vaikams ir jaunimui kuriame ne pirmą kartą. Būdami pirmiausia pedagogais, matome didelę prasmę teatro kalba bendrauti būtent su jaunąja auditorija. Sėkmingai parodžius socialiai atskirtose Lietuvos bendruomenėse mūsų bendrą darbą monospektaklį „Dulkėti veidrodžiai“, pamatėme tokių darbų poreikį. Man asmeniškai kaip aktoriui buvo nemenkas iššūkis vaidinti mono spektaklį. Kiekvieną kartą suvaidinęs vis sakydavau, kad kitą kūrinį rašysiu bent jau duetui.

Įdomus sutapimas nutiko susipažinus su dramaturge, aktore, mono spektaklių jaunimui kūrėja Andra Kavaliauskaite, kuri pasidalino tokiomis pačiomis įžvalgomis. Tad ilgai įkalbinėti Andros neteko. Ji su džiaugsmu sutiko prisijungti ir kurti tiek dramaturgiją tiek vaidinti drauge. Mano ironiškas humoras bei Andros romantiška melancholija turėtų įdomiai suskambėti bendrame kūrinyje.

Dėl muzikos kūrėjo irgi neteko ilgai galvoti. Matas Saladžius yra žinomos muzikinės grupės „Kedrostuburas“ muzikos autorius bei pagrindinis vokalistas, šiuo metu kuriantis ir muziką teatrui. Ieva sako, kad jai labai patinka jaunatviškai filosofiška jo kuriama muzika ir dainų tekstai. Tad galvojant apie muziką paauglių spektakliui iškart buvo aišku, kad Matas tam puikiai tinka.

Kaip manote kokį galutinį rezultatą pavyks pristatyti žiūrovui? 

Spektaklyje nebus didaktikos ir moralizavimo. Kalbėsime su jaunimu per šokį ir muziką. Pagrindinis spektaklio sprendimas yra sukurti darbą taip, kad jis būtų tinkamas rodyti ne juodoje teatro „dėžėje“, o bet kokioje mokyklos edrvėje. Tam galėtų tikti holas, valgykla, sporto salė ar kita erdvė. Ši idėja gimė galvojant apie tai, jog jauną žmogų, ypač gyvenantį nuo didmiesčių atitolusiuose miesteliuose, labai sunku prisikviesti į teatrą. Kiek teko stebėti tarptautinę teatro kūrėjų praktiką, skirtą vaikams ir jaunimui, visi pirmiausia vyksta į ugdymo įstaigas ir ten teatrine kalba bendrauja su žiūrovu, taip pasiekiamas greitesnis kontaktas ir glaudesnis ryšys. Pas mus Lietuvoje tokia teatrinė praktika, deja, dar nėra įprastas reiškinys.

Koks Jums patiems kaip kūrėjams šis karantininis laikotarpis?

Šis laikotarpis visiems kūrėjams buvo labai skirtingas ir tuo pačiu panašus. Visi turėjo laiko apgalvoti viską, pabūti su savimi ir galiausiai pasiilgti savo mylimo darbo. Manau šiuo metu kūrėjai yra išalkę susitikimo su teatru, kūryba ir žiūrovu. Manau, tai labai geras laikas pradėti kažką naujo.

Ar ateinanti vasara bus kūrybiška? 

Tikrai taip. Kiekvienas kūrėjas atskirai turės daug naujų kūrybinių projektų, tačiau dabar labiausiai norisi susikaupti šiam procesui.


Prie programos „Kūrybiška vasara Menų spaustuvėje“ įgyvendinimo prisideda Lietuvos Kultūros taryba.