Šių metų spalio mėnesį startuoja trečioji eksperimentinio vizualinio teatro laboratorija „KOSMOS LAB‘21“, kurios akcentas - vizualinio teatro grandai, Edinburgo ,,Fringe” festivalio ,,Total Theatre Award” laureatai, inžinerinis teatras AKHE (Sankt Peterburgas, Rusija).
AKHE - tai viena garsiausių pasaulyje vizualinio teatro trupių, įkurta 1989 metais. Teatrui vadovauja Maksim Isaev ir Pavel Semtchenko. Jie yra laikomi inžinerinio teatro pradininkais, sukūrusiais unikalią vizualinę kalbą. Jų pasirodymai išsiskiria chaotiška, nesterilia, metaforomis ir vaizdiniais sprendimais grįsta anarchistinio diskurso scenine išraiška. AKHE spektakliai išplečia vizualinio teatro terminą, pasitelkdami multimedijas, videokomunikacijos ir interaktyvios telekomunkacijos galimybes, megagarsą, lazerius ir šviesas; kartu propaguodami technologiškumą bei estetišką vizualinį poveikį. Trupės kūryba apjungia performanso, kino, teatro, dailės ir vizualiųjų menų sritis. Jų darbai yra pripažinti daugybėje tarptautinių festivalių.

2021 m. Spalio 18-25 d. vyks profesinio meistriškumo kursai, kuriuose kviečiame dalyvauti Lietuvos teatro profesionalus bendram darbui su inžineriniu teatru AKHE. Į dirbtuves viešo kvietimo būdu ekspertų komisija atrinks iki 15 profesionalių teatro kūrėjų, o numatomas kursų rezultatas - spektaklio eskizas, kuris 2022 m. taps KOSMOS THEATRE ir AKHE ko-produkcijos pagrindais sukurtu spektakliu.

KOSMOS LAB‘21 programą sudaro:
1) Spalio 20 d. inžinerinio teatro AKHE spektaklis „Gobo.Digital Glossary“ (atrinkti dirbtuvių dalyviai gaus nemokamus pakvietimus į spektaklį);
2) Spalio 19-25 d. meistriškumo kursai Vilniaus Menų spaustuvėje (8 val./d.). Dirbtuvėse dalyvavusių komandų autorinių vizualinio teatro eskizų kūrimas;
3) Spalio 25 d. eskizo pristatymas, į kurią bus pakviesti Lietuvos teatro profesionalai;

Paraiškų priėmimas pratęstas iki rugsėjo 24 d.
Dirbtuvių dalyviai viešai bus paskelbti rugsėjo 27 d. www.kosmostheatre.com bei KOSMOS THEATRE socialinio tinklo Facebook paskyroje.
Dirbtuvių dalyvius atrinks inžinerinio teatro AKHE bei KOSMOS THEATRE komandos.

Atrankoje gali dalyvauti tik tie asmenys, kurie įsipareigoja dalyvauti visose projekto veiklose. Dalyviai įsipareigoja, kad iki dirbtuvių pradžios pateiks visų dirbtuvių laikotarpiui galiojantį galimybių pasą.

Atrankos paraiška: https://forms.gle/WkdgpdrP9G1o93v46

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vizualinis teatras - tai XX a. antroje pusėje gimęs skėtinis terminas, skirtas apibūdinti ne literatūrinio naratyvo pagrindu, o asociatyviais vizualiniais įvaizdžiais grįstos dramaturgijos spektaklius, kuriuose tradicinės teatro technikos derinamos su šiuolaikinėmis technologijomis. Vizualinis teatras apeliuoja ne į žmogaus protą (kaip brechtiškojo ,,epinio teatro” tradicijoje), ne į žmogaus emocijas (kaip aristoteliškojo, o vėliau ir stanislavskiškojo teatro tradicijose), o į trečią, ne mažiau svarbią žmogaus vidinio gyvenimo sritį - pasąmonę.
Vizualinio teatro pavyzdžių Lietuvoje beveik nėra, tad KOSMOS THEATRE siekia populiarinti vizualinio teatro žanrą tarp teatro profesionalų, prisidėti prie tokio pobūdžio teatrui reikiamų teatrinių kompetencijų įgavimo bei praktinių vizualinio teatro pavyzdžių atsiradimo profesionaliuose Lietuvos teatruose.

KOSMOS LAB - tai jaunosios kartos teatro menininkų profesiniam tobulėjimui skirta vizualinio teatro laboratorija, kurios metu su lektoriais iš užsienio ir Lietuvos praktiškai tobulinami dalyvių profesiniai įrankiai, skirti vizualinio teatro Lietuvoje plėtrai. 2019 metais laboratorija buvo orientuota į vizualinį teatrą ,,juodojoje dėžutėje“ - vaidybą su videoprojekcijomis, šiuolaikinį lėlių teatrą bei kūno dramaturgiją. 2020 m. buvo orientuota į vizualinį teatrą viešose erdvėse tema, susipažino su trimis skirtingais improvizacinės vaidybos žanrais: itališkuoju commedia dell´arte, prancūziškąja Philippe´o Gaulier klounados mokykla ir šiuolaikiniu gatvės teatru. Dirbtuvėse savo meistriškumą kėlė jau per 40 Lietuvos teatro profesionalų, kurie mokėsi iš tokių pasaulyje ir Lietuvoje gerai žinomų kūrėjų, kaip Duda Paiva, Matteo Spiazzi, Adrian Schvarzstein, Rimas Sakalauskas, Mikas Žukauskas, Goda Žukauskaitė, Marija Baranauskaitė ir kt.