Festivalyje KITOKS’19 – instaliacija kūdikiams, šiuolaikinis cirkas vaikams ir dokumentinis teatras

Vilniaus „Menų spaustuvė“ sausio 12-20 dienomis jau devintą kartą pakvies į festivalį vaikams ir jaunimui KITOKS, kuriame šiemet pasirodys trupės iš Švedijos, Serbijos, Belgijos, Prancūzijos ir Ispanijos. Festivalio programoje – spektakliai, skirti įvairių amžiaus grupių žiūrovams nuo kūdikių iki paauglių. Šalia meninės KITOKIO’19 programos vyks ir du edukaciniai užsiėmimai: jaunųjų kritikų veikla ir seminaras „Tabu teatre vaikams“. „Džiaugiuosi, kad pagaliau pavyko į festivalio programą įtraukti spektaklius, kuriuos jau senokai norėjau parodyti mūsų publikai. Dalyvauti festivalyje sutiko viena įdomiausiai šiuo metu kūdikiams kuriančių menininkų Europoje – Dalija Acin Thelander, kuri pristatys neįprastos trukmės ir formos projektą patiems mažiausiems. Keletą metų vyko ir spektaklių „Rankos“ (El Patio Teatro) bei „Tuščiagalvis“ (Tuning People& kinderenvandevilla) atvykimo planavimas. Šiųmetė programa – aukštos kokybės klasikos, tikro ir nuoširdaus teatro vaikams ir jaunimui derinys.“ – sako programos sudarytoja Jolita Balandytė.

Laisvė kūdikiams
Nors spektakliai kūdikiams Lietuvoje jau nėra naujiena, iš Švedijos atvykstanti serbė Dalija Acin Thelander tėvus su vaikais iki vienerių metų kviečia patirti neįprastą pasirodymo formatą – spektaklį/instaliaciją. Išskirtines sensorines patirtis žadantis pasirodymas „Paslapčių sodas“ – judesio spektaklio ir atmosferinės meninės instaliacijos derinys. Įvairių formų, spalvų, garsų, tekstūrų, jutiminių stimuliacijų ir kvapų pilnoje erdvėje žiūrovai galės laisvai judėti ir savu tempu patirti specialiai kūdikių lavinimui sukurtą pasaulį. Anot autorių, instaliacijos aplinka sukurta taip, kad skatintų kūdikio smalsumą, drąsintų tyrinėti, tačiau tuo pat metu leistų atsipalaiduoti. Kūrėjai taip pat akcentuoja ir vaiko globėjo vaidmenį – suaugusieji kviečiami judėti kartu su kūdikiu ir visus jo atradimus patirti kartu. Autoriai pabrėžia, kad spektaklio formatą siekė pritaikyti prie dažnai nenuspėjamo gyvenimo su kūdikiu ritmo, todėl „Paslapčių sode“ lankytis bus galima sausio 12 ir 13 dienomis, o į tris valandas trunkančią pasirodymo sesiją žiūrovai galės atvykti ir iš jos išvykti jiems patogiu metu bei pasilikti tiek, kiek norės patys.

Marionnettes-2017

spektaklis "Raudonas kamuolys" . Cie La Balle Rouge nuotr.

Istorijoms pasakoti – objektų teatras
Šiemet festivalyje organizatoriai pristato net tris spektaklius, kuriuose svarbus vaidmuo atitenka objektams, valdomiems talentingų aktorių ir lėlininkų. Belgų trupės „Tuning People & kinderenvandevilla“ aktorius Roelis Swanenbergas kasdienių daiktų pagalba valandai taps „Tuščiagalviu“ – berniuku, kuris ant galvos užsidėjęs baltą kamuolį patenka į naują, nepažintą pasaulį, kurį tyrinėja garsais. 7 – 11 metų vaikams rekomenduojamas „Tuščiagalvis“ vyks sausio 14 ir 15 dienomis. Prancūzų „Compagnie La Balle Rouge“ objektų spektaklis „Raudonas kamuolys“ sausio 16 ir 17 dieną atgijusiomis minkštomis figūromis, milžinišku raudonu kamuoliu ir gyva akordeono muzika pasakos apie dviejų žmonių gyvenimą, meilę, vaiko gimimą ir augimą. Poetiškas ir visiems pažįstamus gyvenimo momentus atrasti kviečiantis „Raudonas kamuolys“ rekomenduojamas 5 – 9 metų žiūrovams. Trečiasis objektų spektaklis, uždarantis festivalį – 6 – 12 metų vaikams rekomenduojamas pasirodymas „Rankos“, kurį atveža ispanai „El Patio Teatro“. Tai – moliu pasakojama istorija apie mažą veikėją, turintį didelį norą – ištrūkti iš parduotuvės vitrinos ir pabėgti nuo kitų jos gyventojų.

Šiuolaikinis cirkas vaikams
Švedija – kokybiško ir profesionalaus šiuolaikinio cirko šalis, kurios cirko produkciją esame pratę matyti kitame „Menų spaustuvės“ festivalyje, tačiau šįkart švedų cirkas – ir KITOKS’19 programoje. „Kompani Giraff“ atkeliauja su šiuolaikinio cirko spektakliu „Tvarkos diena“, rekomenduojamu 4 – 8 metų vaikams. Nors spektaklio žiūrovų amžius nedidelis, cirko ir teatro kritikas Jussi Tossavainen „Tvarkos dienos“ recenzijoje sako, kad vadinti jį cirku vaikams net kiek įžūlu, nes toks kūrinys labai reikalingas ir nuo kasdienybės pavargusiems suaugusiems. Cirko atlikėjų Jenny Soddu it Juliettos Birkeland duetas scenoje kuria gyvas skulptūras, naudodamas visiems gerai pažįstamus namų apyvokos daiktus. Profesionali akrobatika, koncentracija ir truputis magijos veikėjoms padeda tobulo balanso paieškose. Spektaklio istorija – visiškai atvira vaiko interpretacijoms, skatinanti išlaisvinti vaizduotę ir patikėti, kad galime kur kas daugiau, nei atrodo.

Tvarkos diena

spektaklis "Tvarkos diena"

Paaugliams – dokumentinis teatras
Kasmet festivalyje stengiamasi pristatyti bent vieną spektaklį skirtą paaugliams. Šiemet tai – dokumentinis švedų monospektaklis „Lapkričio 20-oji“, kalbantis apie tikrus, bauginančius 2006-ųjų įvykius Vokietijoje, jaunuoliui surengus ginkluotą išpuolį savo mokykloje. Spektaklio sukūrimui, švedų dramaturgas analizavo tikrus šios tragedijos faktus, skaitė jaunuolio dienoraštį ir įrašus socialiniuose tinkluose, žiūrėjo vaizdo įrašą, kurį jis padarė prieš įžengdamas į mokyklą su ginklu. Tai pasakojimas apie patyčias, neapykantą mokyklai ir viską, kas galų gale privertė jauną žmogų žengti tokį siaubingą žingsnį. Sausio 18 dieną rodomą spektaklį jo autoriai Jupither „Josephsson Theatre Company“ rekomenduoja jaunimui nuo 15 metų.

DSC7309

spektaklis "Lapkričio 20-oji"

Kitokia edukacija
KITOKS’19 tęsia „Jaunųjų kritikų“ programą ir festivalio metu Lietuvos moksleivius kviečia atvirai diskutuoti apie jiems skirtą teatrą. Viso festivalio metu atrinktos moksleivių grupės stebės visus programos spektaklius ir turės galimybę juos aptarti su pedagogais ir pačiais kūrėjais. Festivalio metu taip pat vyks kūrybinės dirbtuvės „Tabu teatre vaikams“, pasaulyje paplitusios po Tarptautinės menininkų asociacijos „Small Size“ atlikto tyrimo, kurio metu Šiaurės šalių ir Pietų Amerikos menininkai eksperimentavo su temomis, kurios vaikų teatre dažnai lieka nepaminėtos, su vaikais jomis tiesiog nekalbama. Tyrimo dalyviai bandė atsakyti į klausimą, kur yra temų ribos teatre vaikams ir kokie jame vyrauja tabu. Tokius klausimus nagrinės ir festivalyje vyksiančių kūrybinių dirbtuvių dalyviai – aktoriai, režisieriai, dramaturgai, scenografai ir teatro mokytojai. Dalyviai susitiks su Vilniaus M. Biržiškos mokyklos mokiniais, diskutuos įvairiomis tabu temomis ir pakvies mokinius į baigiamąjį renginį, kurio metu bus pristatytas seminaro rezultatas. Edukacinius užsiėmimus ves menininkas ir pedagogas Jorge Padín, kuriam juos jau teko vesti Kuboje, Danijoje ir Islandijoje.

Festivalis finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus miesto savivaldybės, spektaklių bilietus galima rasti „Tiketa“ ir „Teatrai.lt“ kasose.

Išsami festivalio programa ir bilietai čia