2016

Ragnhild Freng and Dale Rafael Dernbach 

Projektuoti į ateitį, prognozuoti ir pranašauti yra sena žmogaus praktika, kuri vis dažniau buvo perduota ekspertams ir mašinoms. Šiandien atrodo, kad per daug įsivaizduojant ateitį susipina iki ekonomistų ir technokratų kalbos. Tai mūsų užduotis keistis. Mūsų tezė siūlomam seminarui yra ta, kad fikcija , ypač spekuliaciniai mokslinės fantastikos įperkamumas, gali padėti mums plėtoti intymesnį ryšį su galima ateitimi ir nutraukti priklausomybės kelius. Spekuliacijų praktikos atsiėmimas gali tapti galinga transformacine patirtimi tiek, kiek įdomių tyrimų ir būsimų savęs dokumentacijos šaltinis.

Karina Opdal and Tone Johansen Kløvstad 

Mirte Bogaert and Vincent Stephen

Menų spaustuvėje rezidavęs belgės Mirte Bogaert ir brito Vincent Stephen duetas iš ilgamečio rezidencijų parnerio – Bergeno miesto, taip pat kalba apie pagaliau atsiradusią galimybę kurti kartu. Šokėja ir muzikantas iki atvykimo į Vilnių kūrė tik atskirai, o supratę, kad kartu galėtų atrasti naujų meno formų, rinkosi rezidencijų programą ir darbo Menų spaustuvėje metu sukūrė visiškai naują šokio ir muzikos performansą. Savo kūrinį jie pristatė pilnai salei žiūrovų ir buvo itin nustebinti susirinkusių į surengtą diskusiją gausa: „Nesitikėjome, kad lietuviai bus tokie kalbūs – mums buvo iš anksto pranešta, kad čia visi bijo kalbėti ir diskusijose po spektaklių susirenka mažai žmonių. Čia jie kalbėjo daugiau už mus pačius!“ – stebėjosi Norvegijoje muziką kuriantis britas.

Virgis Puodžiūnas and Orlando Rodriquez 

Su Virgiu Puodžiūnu kartu atvykęs tos pačios trupės kolega Orlando Rodriguez teigia, kad čia jį labiausiai žavi „Menų spaustuvės“ bendruomenė, treniruočių patalpų kokybė, bendra miesto atmosfera. Orlando pasakoja, kad su Virgiu jie nuolat dirba toje pačioje studijoje su savo trupės projektais, tačiau niekada neturėjo galimybės padirbėti tik dviese. Paklaustas apie kūrybinio dueto atsiradimą, jis sako: “Atvykti čia ir dirbti su Virgiu buvo mano svajonė ir štai – ji tapo realybe. Mūsų tikslas – bandyti kurti kartu ir ateityje galbūt iš to išeis atskiras pasirodymas. Rezidencijų programa - nuostabi, nes suteikia ypatingą laisvę kurti. Galime ateiti kada norime, būti kiek norime, puikiomis sąlygomis ramybėje kurti tai, ką jaučiame.“

Monika Neverauskaitė 

Programa suteikia šansą Lietuvoje pasirodyti ne tik kitos tautos atstovams, bet ir lietuviams, išvykusiems kurti į užsienį. Taip pat kaip Virgis, užsienyje kuria ir šiuolaikinio cirko artistė Monika Neverauskaitė. Šiuo metu ji studijuoja cirko meną Prancūzijoje ir džiaugiasi trumpam grįžusi į Lietuvą: „Šiuo metu man atostogos. Atostogų metu sunku suplanuoti fizinį darbą – reikia tinkamos erdvės ir tinkamos atmosferos, negaliu treniruotis namie. Rezidencijų programa suteikia viską ko man reikia: treniruočių studiją, laisvą grafiką ir visada padėti pasiruošusius žmones.“ Nors Monika profesionali cirko artistė, apie save ji kalba kukliai: „Atvykdama į rezidenciją, tarsi prisiimu atsakomybę prieš Lietuvos publiką, noriu jau parodyti ką nors įdomaus, todėl, manau, rezidencijai reikia pribręsti ir atvykti tik tada, kai jauties turįs ką pristatyti.“

Yasen Vasilev & Džiugas Kunsmanas 

Porą lapkričio savaičių Menų spaustuvėje reziduojantis bulgaras Yasen Vasilev teigia, kad rezidencijų programos iš esmės pakeitė jo gyvenimą. Besimokydamas performanso meno Šanchajuje jis pajautė, kad jo kūriniai neatitinka įprasto teatro scenos, bet taip pat nėra ir visiškai eksperimentiniai. „Menų spaustuvė man labai tiko, nes čia gausu tarpdisciplininio meno, po vienu stogu gyvuoja ir teatras, ir šokis ir viskas, kas yra tarp jų. Rezidencijų metu ne tik turiu laisvę ramiai kurti, bet ir susipažinti su Lietuvos teatro scena - nuo to laiko kai atvykau, kiekvieną vakarą einu į spektaklį“, - teigia Yasen.

Liza Baliasnaja 

Vienas iš Menų spaustuvės tarptautinių rezidencijų programos tikslų – suteikti galimybę į Lietuvą bent trumpam sugrįžti kurti į užsienį išvykusius menininkus. Darbą su šokiu pradėjusi Kauno šokio teatro "Aura" trupėje, šokėja, choreografė ir performansų autorė Liza Baliasnaja į Vilnių atvyko iš Belgijos. Čia ji mokėsi Briuselio scenos menų ir choreografijos studijose P.A.R.T.S. Belgijoje pagal kitų choreografijas šokanti menininkė sako, kad nuolat dirbant prie kitų sukurtų projektų, nebelieka laiko ir jėgų padirbėti vienai, prie asmeninių choreografijos darbų.

Dewey Dell