Naujienos

Šokio spektaklio premjera: apie tėčius ir moters erdvę

Šokio spektaklio premjera: apie tėčius ir moters erdvę

Kovo 29 d. Vilniaus „Menų spaustuvėje“ įvyks šokėjos ir choreografės Gretos Grinevičiūtės monospektaklio „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“ premjera. Spektaklyje kviečiama žvilgtelėti į privačią moters erdvę, kurią nuolat veikia ir keičia buitis, santykiai ir šokis.

„Šokyje dulkių siurbliui ir tėčiui“ kreipiamasi į visus mylimus ir mylėtus, į visas moteris ir visų jų tėčius. Spektaklio centre - jauna, patraukli ir talentinga moteris. Ji ieško kelių į meilę ir bendrystę, bet vis grįžta ten, kur tarpsta gerai pažįstama vienatvė. Čia, savo erdvėje, kamuojama vidinių prieštaravimų, aplinkos lūkesčių ir savo asmeninių aistrų neatitikimo, ieškodama teisingiausio ir įdomiausio būdo, ji stengiasi kurti savo gyvenimą.

„Kai buvau maža, tėtis mane mokė siurbti kambarį. Jis man aiškindavo, jog nemoku to daryti, nes neturiu jokios šio darbo sistemos. Man labai įstrigo šios tėčio pamokos, - pasakojo Greta Grinevičiūtė. - Prisimenu šią istoriją, galvodama apie dalykus, kurie man padarė didelę įtaką. Sąmoningai ir nesąmoningai iš tėčio esu perėmusi labai daug dalykų. Ir ši siurbimo pamoka man ateina į galvą, kai galvoju, kaip nepastebimai tampame panašūs į savo artimuosius.“

Spektaklyje skleidžiasi tėvo ir dukros panašumai, brandaus vyro ir jaunos moters vienišumas ir savęs kvestionavimas. Vis dėlto tėvų ir dukrų santykių pavaizdavimas nėra vienintelis spektaklio kūrėjos tikslas. Čia svarbus ir nepriklausomos moters pasaulio formavimasis, vidinis moters pasaulis bei jos pozicija visuomenėje. „Man svarbus mano identitetas, su kuo jis siejamas ir kaip pateikiamas. Mes matome seksualių pupyčių įvaizdžius ir natūraliai tai priimame. Šiame spektaklyje kvestionuodama ir iškeldama moters akivaizdų seksualumą, kviečiu pamatyti viso to kitą pusę,“ - sako Greta Grinevičiūtė.

Jos naujajame kūrinyje pinasi autobiografiniai pasakojimai, televizija, kinas, literatūra, teatras, šokis, kadaise tėčio klausyta muzika ir fantazija. Patirtas ir pažįstamas pasaulis čia yra greta išgalvoto, o ribos tarp jų dažnai net ir nebematyti.

„Šokio dulkių siurbliui ir tėčiui“ kūrybiniame procese daug dėmesio skirta pasauliui, kuris formavo visą jo kūrybinę grupę. Peržiūrėta aukštoji ir populiarioji pastarųjų maždaug trisdešimties metų kultūra ir pasaulio įvykiai. Mėginta perprasti, kas ir kaip suformavo savos kartos pažiūras ir apsisprendimus, bendravimo ir santykių kūrimo ypatumus. „Mes daug kalbėjome, ką iš vaikystės atsimename apie savo santykį su tėvais, ypatingai - tėčiais. Pastebėjome, jog visi išskiriame tuos pačius dalykus - televizijos įtaką, tolimai artimą ryšį su tėvais ir alų, nes jį gerdavo tėčiai. Tai išsiaiškinus supratome, jog nors šie dalykai labai asmeniški, jie tampa visuotini,“ - sakė Greta Grinevičiūtė.

Tad šis spektaklis gali būti įdomus visiems - esamiems ir būsimiems tėvams, dukroms ir seneliams. Moterys čia turėtų galimybę pažiūrėti į save ir per savo prizmę įvertinti spektaklio moters veiksmus. Vyrams būtų leista pažvelgti į moters privačią erdvę ir įvertinti jos išorinį fasadą. O tėvai galėtų įvertinti santykių su vaikais aspektą.

Kurti fragmentišką, jautrų ir blizgučiais pabarstytą pasakojimą padeda režisierius Paulius Markevičius, dramaturgė Kristina Steiblytė, kompozitorius Vladas Dieninis, kostiumų dailininkė Rūta Kyguolytė, šviesų dailininkas Julius Kuršis ir spektakliui vaizdo įrašus sukūrusi komanda - režisierė Saulė Bliuvaitė, operatorė Vismantė Ruzgaitė ir šviesų dailininkas Jurgis Matulevičius.

Spektaklio „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“ premjera kovo 29 d. Menų spaustuvėje (Šiltadaržio d. 6, Vilnius).

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

www.menufaktura.lt informacija

Užsienio rezidentai, į Menų spaustuvę grįžę trečią kartą

Užsienio rezidentai, į Menų spaustuvę grįžę trečią kartą

Daugiadisciplinių scenos menų atstovus iš Bergeno “NONcompany“ tam tikra prasme galėtume vadinti Menų spaustuvės senbuviais. Tarptautinių rezidencijų programoje Print Art On Stage jie dalyvauja ne pirmą, ne antrą, o jau trečią kartą. 2011-aisiais kompanija čia darbavosi su KAZAK trilogijos pirmosiomis užuomazgomis. Tai buvo ilgalaikis tęstinis projektas, kurį įkvėpė šiaurės miškai ir tas faktas, kad mažame Norvegijos miestelyje Elverume prasidedanti taiga nenutrūkstančia juosta supa Žemės rutulį tarp 60˚ ir 70˚ ilgumos. „NONcompany“ susimąstė apie tai, koks yra šioje pasaulinėje taigoje gyvenančių žmonių santykis su juos supančia gamta.

Vyčio Jankausko šokio spektaklis „Liepsnos virš šaltojo kalno“ grįžta į teatro repertuarą su nauja atlikėjų sudėtimi

Vyčio Jankausko šokio spektaklis „Liepsnos virš šaltojo kalno“ grįžta į teatro repertuarą su nauja atlikėjų sudėtimi

Vyčio Jankausko šokio teatras, neseniai atšventęs kūrybinės veiklos 20-ąjį jubiliejų, ir toliau nestokoja staigmenų šiuolaikinio šokio gerbėjams. Viena jų bus parodyta kovo 13 d. 19 val. Vilniaus Menų spaustuvėje, tai - 2010 metais Auksiniam scenos kryžiui nominuoto spektaklio „Liepsnos virš šaltojo kalno“ nauja redakcija/versija su nauja atlikėjų sudėtimi.

„Liepsnos virš šaltojo kalno“ - tai spektaklis apie sienas, išorines ir vidines, tikras ir menamas. Apie sienas, kurios teikia atramą ir saugų prieglobstį, sienas, kurios riboja mūsų siekius ir skatina nusivylimą bei kapituliaciją ir tuo pačiu apie sienas, kurios gali tapti mums atspirtimi judėjimui į nepažintus horizontus.

Naujoje spektaklio redakcijoje/versijoje šoka gerai žinomi Lietuvos šiuolaikinio šokio atlikėjai Lina Puodžiukaitė, Marius Pinigis ir Giedrė Kirkilytė. Spektaklio idėjos, choreografijos ir scenografijos autorius Vytis Jankauskas, kostiumų dailininkė Jolanda Imbrasienė, šviesų dailininkas Aurelijus Davidavičius. Spektaklyje skamba grupių Mono, Juozo Milašiaus ir Set Fire to Flames muzika.

Spektaklio autorius choreografas Vytis Jankauskas džiaugiasi, galėdamas atkurti šį savo spektaklį ir viliasi, kad nauja bei puiki spektaklio atlikėjų sudėtis prikels spektaklį naujam gyvenimui ir leis jam vėl suskambėti savitai ir aktualiai.

Vyčio Jankausko šokio trupė įkurta 1997 m., o 2004 m. trupei suteiktas profesionalaus šokio teatro statusas. Per 20 metų šis teatras įsitvirtino kaip savitas Lietuvos šiuolaikinio šokio fenomenas, nuosekliai einantis savo keliu. Trupė ne kartą savo kūrybą yra pristačiusi įvairiuose Lietuvos ir užsienio šokio bei teatro festivaliuose. Choreografo ir jo trupės kūrybinę brandą vainikavo du „Auksiniai scenos kryžiai“: šokio spektaklis „Nuskendęs slėnis“ pelnė apdovanojimus už geriausią 2003–2004 m. choreografiją ir muziką, o antrąjį aukščiausią teatralų apdovanojimą V. Jankauskas gavo kaip geriausias choreografas už spektaklį „Budėjimai“ (2008–2009 m.).

Bilietai į spektaklį platinami TIKETA kasose, knygynuose VAGA, internetu – TIKETA ir teatrai.lt tinklalapiuose. Bilietų kaina – 7-9 eur, taikomos nuolaidos.

Daugiau informacijos: www.vytisdc.lt 

 

Vyčio Jankausko šokio teatro inf.

Choreografė Živilė Virkutytė: Lietuvoje labai trūksta grįžtamojo ryšio iš žiūrovų

Judesys, į jį reaguojančios projekcijos, eksperimentinė muzika ir gyvai atliekami jos fragmentai – tokios dalys „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje jau nuo lapkričio kuria hipnotizuojančia visumą - spektaklį „Rozetos akmuo“. Nors tai – dar visai naujas kūrinys, jis jau įvertintas profesionalios komisijos apdovanojimu „The Hull Dance Choreographic Prize“ konkurse Didžiojoje Britanijoje, o vasarį tame pačiame mieste du kartus pristatytas publikai. Į „Menų spaustuvę“ kovo 3 ir 4 d. grįžtančio spektaklio choreografijos autorė ir atlikėja Živilė Virkutytė pasidalino savo mintimis apie šio kūrinio ir savo pačios transformacijas, ateities planus ir tai, kas apskritai įkvepia kurti.

 

Atkurtai Lietuvai - 100!

Menų spaustuvės patalpos mena kelių šimtmečių Lietuvos istoriją: okupacijas, žodžio, kūrybos nelaisvę. Bėgant laikui, šios erdvės keitėsi kartu su valstybe – atsinaujino, tapo atviresnės vis įvairesnei kūrybai, jose ėmė suktis ne tik lietuvių, bet užsienio menininkai, tapome tarptautinio scenos meno skleidėjais. Po šiuo stogu taip pat daug pirmųjų kartų - nuo XIX amžiaus brolių Zavadskių spaustuvės, kurioje dienos šviesą išvydo pirmoji lietuviška spausdinta poezija, iki pirmojo nepriklausomo scenos menų centro, pirmojo cirko festivalio.

Šiandien į antrąjį Lietuvos šimtmetį mes ne žengiame, o tiesiog lėkte įlekiame, nes tokia laisve, kokią turime dabar, lėtai judėti niekaip neišeis. 100 – mečio proga Lietuvai pažadame dar daug pirmų kartų, kasdien ir toliau dirbti tam, kad augintume Lietuvos kultūrą ir nenustoti didžiuotis ją atstovaujant svetur!

Šokio spektaklio „Aside“ kūrėjai: „Kitokiems“ žmonėms dažnai nesuteikiame šanso būti suprastiems

Kokia atsisakymo atitikti visuomenės standartus kaina ir kas nutinka, kai pagaliau susitinki tikrąjį „Aš“? Stiprus perspektyvių šokėjų duetas, pulsuojanti muzika ir latvių aukštosios mados prekės ženklo One Wolf kostiumai – visa tai šokio teatro „PADI DAPI Fish“ kūrėjų Niels Claes ir Gintarės Marijos Ščavinskaitės šokio spektaklyje „Aside“, kuris nuo premjeros 2017 m. rugsėjį Vilniuje rodytas tik kartą. Vasario 22 d., 19 val. „Aside“ vėl atvyksta į Vilnių ir kvies žiūrovus susitikti „Menų spaustuvėje“. Šia proga kalbamės su Gintare ir Niels apie spektaklio idėją, paauglystės patirtis ir kūrybinius iššūkius.

Skaityti daugiau...

„Naujojo Baltijos šokio“ scenoje – nematyti vaizdai ir svečiai

Gegužės 4–13 d. į Vilnių atkeliaus vienas laukiamiausių kultūros renginių Lietuvoje – tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis '18“. Per dvidešimt vienus festivalio gyvavimo metus jame buvo daug pirmų kartų. Šiemet jų vėl netrūks. Be dar nematytų spektaklių, festivalyje pirmą kartą lankysis svečiai iš Vidurio Rytų, o scenoje rengėjai žada dar nematytų vaizdų. Iki festivalio liko beveik trys mėnesiai, o bilietus į spektaklius galima įsigyti jau dabar.

Skaityti daugiau...

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Infoteka

menų spaustuvės infoteka pradėjo veikti 2009 gegužės 5 d. Tai šiuolaikinė biblioteka, kurios informacijos rinkinį sudaro knygos, periodika, filmų ir garso knygų kolekcijos bei spektaklių vaizdo įrašai.

Daugiau apie Infoteką...

Darbo laikas:
II 13.00–19.00
III 13.00–19.00
IV 13.00 –19.00
V 13.00–19.00
šeštadieniais, sekmadieniais ir pirmadieniais – Infoteka nedirba

Naujienos el. paštu

 

Erdvės

informacija norintiems menų spaustuvės erdvėse rengti projektus

jei jūs norėtumėte naudotis menų spaustuvės erdvėmis spektaklio, koncerto ar kito renginio pristatymui ar repeticijoms, prašome užpildyti renginio anketą ir pateikti ją menų spaustuvei

Skaityti daugiau        Pildyti anketą      Užimtumo kalendorius