Naujienos

MS rezidentai „Low Air“: šokis – vienišiems žmonėms

MS rezidentai „Low Air“: šokis – vienišiems žmonėms

Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ rugsėjo 20 d., 19 val. sostinės Menų spaustuvėje spektakliu „Feel-Link“, pradeda naująjį sezoną. Pirmasis šalyje gatvės šokio spektaklis tapo dabar jau žinomų, ne vieną apdovanojimą pelniusių choreografų ir šokėjų Airidos Gudaitės bei Lauryno Žakevičiaus debiutu teatre. Pristatytas žinomose pasaulio scenose ir atstovavęs Lietuvai įvairiuose tarptautiniuose meno festivaliuose, devintus metus iš scenos nesitraukiantis jausmingas duetas, žiūrovus pasitiks atsinaujinęs.

Savaitgalį Menų spaustuvėje - Aistės Adomaitytės judesio seminaras

Savaitgalį Menų spaustuvėje - Aistės Adomaitytės judesio seminaras

Menų spaustuvės tarptautinių rezidencijų programos dalyvė Aistė Adomaitytė pristato judesio seminarą, skirtą su judesiu bent minimalios patirties jau turintiems žmonėms.

„Naujo cirko savaitgalio'19“ metu - paskaita apie šiuolaikinio cirko istoriją

Šiuolaikinio cirko žanras per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje tapo neblogai pažįstamas ir pripažįstamas net ir tradicinį cirką atmetančių žiūrovų. Vis dėlto iki šiol viešai neteko kalbėtis apie tai, kad šiuolaikinio cirko šaknys glūdi visai ne moderniame (palapinių, apvalių aikštelių, gyvūnų bei blizgučių) cirke, o gerokai ankstesnėse tradicijose, kurias nuolat formavo esamasis laikas ir jo skelbtas požiūris į žmogų bei meną.

Paskaitoje „Šiuolaikinio cirko istorijos punktyrai“ trumpai kalbėsime apie iki šiol išlikusių savarankiškų cirko disciplinų istoriją ir formavimąsi, kiek plačiau – apie šiuolaikinio cirko atsiradimą, kitų menų įtaką jo raidai ir komerciniais arba tiriamaisiais tikslais grįstas jo apraiškas. Ar egzistuoja grynasis šiuolaikinis cirkas? Kokios technikos priklauso išimtinai jam? Ar tikslu spektaklius vadinti teatro vaidinimais su cirko elementais, o galbūt yra atvirkščiai? Ką šiandienos cirkui paliko dresuotų gyvūnų ir apsigimimus turinčių žmonių ekspozicija? Pusantros valandos paskaitoje gili kiekvieno reiškinio analizė netilps, tačiau punktyrais praeiti šiuolaikinio cirko istoriją pabandysime.

Paskaitą veda teatro kritikė Aušra Kaminskaitė ir „Naujojo cirko savaitgalio'19“ vadovas Audronis Imbrasas.

data: rugsėjo 15 d. | laikas: 15 val. | vieta: MS kavinė

Italų šokėjos „dueditre“: įkvėptos senovės graikų mito

Vasaros pabaigoje Menų spaustuvėje reziduoja net keletas kūrėjų iš užsienio. Tarp jų – iš Italijos atvykęs šokėjų kolektyvas „dueditre“, rugpjūčio 29 dieną pristatantis savo šokio spektaklio eskizą. Elenos Valdetaros ir Vittorios Franchinos kūrybinė veikla Lietuvoje – dalis šokio kolektyvų rezidencijų mainų tarp Menų spaustuvės ir scenos menų centro IDRA Milane, Italijoje. Drauge su Italijos menininkėmis mainų programoje dalyvauja sparčiai kylantis Lietuvos šiuolaikinio šokio kūrėjas Lukas Karvelis. Abi šokio kūrėjų kompanijos kartu dirba Lietuvoje, o vėliau - Italijoje, kur pristatys savo bendro darbo rezultatus. „dueditre“ atstovės pasakoja apie savo veiklą ir tai, ką parodys Lietuvos žiūrovams.

Papasakokite apie tai, kaip jūsų gyvenime atsirado šokis ir kaip nusprendėte kurti drauge?

Vittoria: Abi su Elena esame iš Milano, kur kartu studijavome šiuolaikinio šokio akademijoje „Dance Haus“, vadovaujamoje Susannos Beltrami. Ten praleidome trejus metus, o vėliau pradėjome drauge kurti. 2017-aisiais nusprendėme susiburti į nuosavą projektą „dueditre“ – jame iš tiesų esame trise, su mumis taip pat kuria dar viena šokėja, kuri pasiliko Italijoje. Mes norėjome susikurti sau asmeninę darbo erdvę, kur galėtume plėtoti savas idėjas. Taigi, pradėjome tyrinėti ir kurti mums naujus dalykus.

Ar jums asmeniškai kūryba yra būdas tyrinėti savo pačių vidines emocijas ir išgyvenimus, ar susiformuluojate konkrečias žinutes, kurias siekiate perteikti žiūrovams ir paveikti jų supratimą apie tam tikrus reiškinius?

Elena: Manau, jog mūsų kūryboje sutelpa abu šie dalykai. Visuomet pradedame nuo to, kas giliai susiję su mūsų asmeninėmis istorijomis arba dabartimi, tačiau kartu ir galvojame apie vaizdus, kuriais šiuos dalykus paverstume suprantamais kitiems.

Vittoria: Manome, jog kuo asmeniškesnis yra mūsų kūrinys scenai, tuo artimesnis jis gali tapti ir žiūrovams. Dažniausiai pradedame nuo to, o vėliau kiekvienas darbas transformuojasi – baigtinėje versijoje kiti neišvys to, kas būtų neįtikėtinai asmeniška, nes daug dirbame su užuominomis, atmosfera, siekiame jausmą perteikti tam tikrais vaizdais. Ko gero, taip mūsų mintis tampa suprantamiausia.

Kokias raiškos priemones dažniausiai pasitelkiate perteikti savo originalias idėjas?

Elena: Kaip jau minėjome, „dueditre“ – gana jauna trupė, tad mes vis dar bandome apsibrėžti, kokia gi yra mūsų meninė kalba. Visgi mes esame likusios komunikuoti per jausmus žadinančius vaizdus – judesių tyrinėjimas mūsų kūrybiniame procese prasideda nuo vaizdų ieškojimų. Dažnai filmuojame savo repeticijas, o vėliau jas žiūrime vis iš naujo, kad atrastume tą idealų vaizdinį.

Vittoria: Taip pat mėgstame dirbti su butaforija. Manome, kad objekto turėjimas scenoje labai padeda įvaizdinti idėjas, todėl objektus mūsų darbuose galima pamatyti dažnai.

Tarptautinių rezidencijų programoje dirbate prie visiškai naujo savo kūrinio. Papasakokite, kaip gimė jo idėja ir kokius kelius renkatės ją vystydamos?

Vittoria: Pats pirmas įkvėpimas mums atėjo iš senovės graikų mito apie žmonių antrąsias puses. Tai – mitas, aiškinantis, kodėl mes, žmonės, visą laiką stengiamės ieškoti ryšio kitais, bandome susijungti. Labai norėjome savo darbe tai panagrinėti giliau. Šiuo metu tai – duetas, tačiau neatmetame galimybės prijungti ir trečiąją šokėją. Kol kas daug dirbame su ryšio pajauta ir jo kūrimu tarp kūnų. Siekiame sujungti kūnus taip, kad būtų sunku suprasti, kur prasideda vienas ir baigiasi kitas. Taip pat mus domina atsiskyrimas – kas nutinka, kai šis itin glaudus ryšys nutraukiamas?

Elena: Šiame darbe taip pat daug dėmesio skiriame vaizdams. Prieš pradėdamos fizinį darbą nemažai tyrinėjame koliažus, nuotraukas, paveikslus, o pereidamos prie judesio šiuos dalykus interpretuojame.

Jūsų rezidencija – dalis mainų programos, kurioje dalyvauja ir lietuvis šokėjas Lukas Karvelis. Ar per Menų spaustuvėje praleistą laiką turėjote galimybę vieni iš kitų pasisemti idėjų, pasidalinti mintimis?

Vittoria: Kol kas – ne. Anądien šauniai pasikalbėjome, jis turėtų užsukti pasižiūrėti, kaip mes repetuojame. Manau, kad antrojoje mainų dalyje, kuri vyks Italijoje, turėsime tam šiek tiek daugiau laiko – dabar mūsų visų darbai yra pirminėje stadijoje, tad daugiausiai esame susitelkę jų viduje, bet būtų tikrai smagu daugiau patyrinėti vieniems kitų darbus, sulaukti atgalinio ryšio. Be abejo, norėtume pamėginti ką nors sukurti kartu.

Rezidencijų mainuose dalyvauja Lukas Karvelis (LT) ir Dueditre (IT)

Tarptautinių rezidencijų programos dalyviai Elena Valdetara ir Vittoria Franchina (Dueditre) bei Lukas Karvelis kviečia į rezidencijos Menų spaustuvėje metu vykusių kūrybinių procesų peržiūrą.

Dueditre ir Luko Karvelio rezidencijos - tai šokio kolektyvų rezidencijų mainai tarp Menų spaustuvės ir scenos menų centro IDRA Milane, Italijoje. Abi šokio kūrėjų kompanijos kartu dirba Lietuvoje, o vėliau - Italijoje, kur pristatys savo bendro darbo rezultatus.

- Dueditre (Elena Valdetara, VIttoria Franchina) | Italija

Žodis "syn" graikų kalboje reiškia "kartu". Du žmonės, susijungę taip stipriai, kad virsta vienu. Kas nutinka, jei juos atskiriame? Įkvėpimo šiam darbui kūrėjos pasisėmė iš žymiajame Platono dialoge "Puota" Aristofano pasakojamo mito apie trūkstamą kiekvieno žmpgaus pusę. Remdamosis šiuo mitu, Elena ir Vittoria nagrinėja instinktyvią mūsų trauką kitiems žmonėms.

- Lukas Karvelis | Lietuva

Pavasarį rezidencijų programoje pristatęs savo darbo "Blank Spots" eskizą, o vėliau šį darbą parodęs "Naujojo Baltijos šokio'19" festivalyje, Lukas Karvelis vėl neria į kūrybines paieškas. Rezidencijų metu padarytus atradimus šokėjas kol kas laiko paslaptyje ir pristatys žiūrovams ketvirtadienį.

data: rugpjūčio 29 d. | laikas: 18:00
* atvykę į Menų spaustuvę ieškokite nuorodų.
** pristatymai įvyks vienas po kito skirtingose erdvėse

Tarptautinių rezidencijų programoje - Grėtė Šmitaitė, Sunayana Shetty ir Vincenz Kokot

almost a wall
pockets full of water
echoes, a vast shelter
elsewhere.

Kviečiame žvilgtelėti į „Shy palms“ – kūrinį apie šilumą, skirtingus laiko sluoksnius ir už nugaros stovinčius medžius. Labas!

Į vieną pasirodymą galime pakviesti tik 7 žmones, todėl prašome registruotis, pasirinkus norimą laiką:
Pirmasis rodymas: 09.23 20.00 | registracija: https://forms.gle/MZSP8sUeonmkK9vQ6
Antrasis rodymas: 09.23 20.40 | registracija: https://forms.gle/GFnpD1ezAX2d7v447
vieta: studija III | trukmė: 20-25 min.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, Kauno tvirtovės parkas ir Menų spaustuvė.
Kūrinio premjera numatyta Kauno IV forte spalio 11, 12, 13 dienomis. Eskizo rodymas – tarptautinių rezidencijų programos Menų spaustuvėje dalis.

Grėtė Šmitaitė – choreografė, šokėja
Sunayana Shetty – choreografė, šokėja
Vincenz Kokot – muzikantas
Dovilė Gasiūnaitė – mentorė

Grėtė Šmitaitė (LT/DE) – atlikėja, choreografė, HZT Berlin ‘Dance. Context. Choreography’ alumnė. Grėtė bendradarbiauja su choreografais Anna Aristarkhova, Lyllie Rouvière , Sunayana Shetty, Min Tanaka, Hanna Kritten Tangsoo ir Doris Uhlich.

Sunayana Shetty (IND/DE) – šokėja/choreografė, kurianti Berlyne. Menininkė baigė šokio ir choreografijos bakalauro studijas Berlyne, Hochsculübergreifendes Zentrum Tanz, bendradarbiauja su choreografais Cécile Bally, Grėtė Šmitaitė, Hanna Kritten Tangsoo, Katherine Evans, Renen Itzhaki, Sandhya Daegman, Miriam Kongstad ir Lyllie Rouvière .

Vincenz Kokot – muzikantas ir kūrėjas, įsikūręs Berlyne. Kūryboje Vincenz domina tiek muzikos rašymas, tiek improvizacija; menininkas iniciavo keletą muzikinių projektų, tokių kaip free-folk grupė ‘my sister grenadine’ ir garsovaizdžių kolektyvas ‘jandl’. 2015-aisiais buvo publikuota pirmoji jo poezijos knyga. Vincenz yra baigęs magistro studijas kultūros moksluose ir antropologijoje, taip pat dirba šiuolaikinio šokio centre Tanzfabrik Berlyne.

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Infoteka

menų spaustuvės infoteka pradėjo veikti 2009 gegužės 5 d. Tai šiuolaikinė biblioteka, kurios informacijos rinkinį sudaro knygos, periodika, filmų ir garso knygų kolekcijos bei spektaklių vaizdo įrašai.

Daugiau apie Infoteką...

Darbo laikas:
II 13.00–19.00
III 13.00–19.00
IV 13.00 –19.00
V 13.00–19.00
šeštadieniais, sekmadieniais ir pirmadieniais – Infoteka nedirba

Naujienos el. paštu

 

Erdvės

informacija norintiems menų spaustuvės erdvėse rengti projektus

jei jūs norėtumėte naudotis menų spaustuvės erdvėmis spektaklio, koncerto ar kito renginio pristatymui ar repeticijoms, prašome užpildyti renginio anketą ir pateikti ją menų spaustuvei

Skaityti daugiau        Pildyti anketą      Užimtumo kalendorius