Festivalio SPOT programos sudarytoja Judita Strumilaitė: menas viešose erdvėse yra laisvės, kūrybos ir urbanistikos sintezė!

Birželio 29 – liepos 2 dienomis, tarptautinio gatvės menų festivalio SPOT metu, Vilnius virs didele gatvės menų žaidimų aikštele, kurioje persipins šokio spektakliai, šiuolaikinio cirko pasirodymai, interaktyvios ekskursijos ir dar daugiau visko! Artėjant šiam išskirtiniam festivaliui apie jo unikalumą bei programą kalbamės su viena iš jo organizatorių bei festivalio programos sudarytojų – Judita Strumilaite.


Judita, kaip atradai gatvės menus ir kaip atsirado SPOT festivalis?

Susidomėjau menu viešosiose erdvėse prieš aštuonerius metus, kai dar dirbau festivalio „Kultūros naktis“ vadove ir kartu su kolege Ada Paukštyte nuvykome į vieną didžiausių ir svarbiausių gatvės menų festivalių Katalonijoje – „FiraTarrega“. Visi pasirodymai, instaliacijos ir miesto intervencijos taip mane sužavėjo, kad iki šiol visa tai liko viena svarbiausių mano profesinio domėjimosi sričių, o aš pati beveik kasmet grįžtu į šį festivalį!

Festivalis SPOT atsirado prieš 6 metus, tuomet su Menų spaustuvės vadove Jolita Balandyte susitikome šokio festivalio metu, pasidalinome savo idėjomis ir ateities planais. Aš degiau noru pradėti naują festivalį, o Menų spaustuvė taip pat galvojo kaip papildyti savo programą nauju ir netikėtu turiniu. Viskas „sukrito“ į savas vietas, aš be galo džiaugiuosi ir didžiuojuosi galimybe kurti SPOT festivalio programą kartu su Menų spaustuve!

Kuo tave žavi gatvės menai?

Mane domina urbanistika, kaip planuojami mūsų miestai, kaip kuriamos viešosios miesto erdvės ir kaip menas atsiranda jose bei keičia mūsų kasdienį požiūrį į supančią aplinką. Mane žavi meno viešosiose erdvėse demokratiškumas, kūrėjų charizma ir gebėjimas prisitaikyti prie įvairiausių sąlygų – nei vienas pasirodymas nebūna toks pat!

Menas viešosiose erdvėse man padeda pažinti patį miestą vėl ir vėl iš naujo. Bevaikštant mieste nuolat žvalgausi naujų lokacijų, galvoju kokį spektaklį norėčiau pristatyti, kokią žinutę iškomunikuoti ar kokią kylančią problemą mieste pabrėžti. Visada galvoju apie žiūrovus ir kas jiems būtų įdomu. Man menas viešosiose erdvėse yra laisvės, kūrybos ir urbanistikos sintezė. Žaviuosi kūrėjais, jų gebėjimu improvizuoti bei lanksčiai prisitaikyti prie juos „ištinkančių“ sąlygų bei situacijų. Ar dažnai matote šokėjų pasirodymą pliaupiant lietui? Būtent gatvės menų pasirodymuose slypi labai daug improvizacijos, o tame labai daug magijos!

Kur ieškai gatvės menų pasirodymų ir kaip nusprendi, kad būtent šiuos būtų verta įtraukti į SPOT festivalio programą?

Stengiuosi nesivaikyti vyraujančių tendencijų, galvoju apie publiką ir mūsų miestą – Vilnių, kokias problemas sprendžiame ar ignoruojame, kokios bendruomenės gyvena mieste, kas šiuo metu mums visiems aktualu, skauda ar kelia juoką. Tikiu, kad geras pasirodymas su stipria žinute bei tobulai parengta erdve gali palikti neiššildomą įspūdį, gal net išspausti ašarą ar sukelti kitas stiprias emocijas.

Kiekvieną vasarą keliauju po festivalius Europoje, kur kasdien pamatau daugybę pasirodymų, tuomet grįžusi į Vilnių juos pristatau festivalio SPOT komandai, kalbamės ir diskutuojame, ką norėtume pristatyti Lietuvos publikai, kokios mūsų galimybės ir t.t. Svarbu paminėti, kad Lietuvai esant toli nuo festivalių epicentro susiduriame su problema, jog ekonomiškai ir ekologiškai menininkams tiesiog neapsimoka taip toli keliauti, mat aplinkinėse šalyse turime labai nedaug festivalių, kurie taip pat galėtų pakviesti keliaujančius užsienio gatvės menų kūrėjus. Nepaisant visų iššūkių kasmet sudėliojame puikią programą, orientuojamės į kokybę, o ne kiekybę.

SPOT gyvuoja jau 6 metus, papasakok kokį įspūdingiausią pasirodymą pavyko pristatyti Lietuvos publikai? Ir kokie festivalio atradimai tave džiugina?

Prisipažinsiu, sunku išskirti vieną pasirodymą, bet yra labai stipriai įstrigusių. Vienas techniškai sudėtingiausių ir labiausiai iššūkius kėlusių projektų buvo prancūzų cirko trupės „Inextremiste“ pasirodymas „EXIT“ Vingio parke, kuomet spektaklio metu į aukštį pakėlėme oro balioną, turėjome gauti visus leidimus, išpildyti sudėtingą techninę specifikaciją, dirbo daug aktorių, cirko artistų, technikų ir savanorių. Taip pat labai įsimintinas katalonų trupės „Cia Moveo“ šokio pasirodymas „Consequences“ ir pernai SPOT festivalyje pristatytas trupės „Electrico 28” spektaklis „[The Frame]“.

Šie pasirodymai savo jautrumu ir nuoširdumu pavergė visų širdis, žiūrovai negalėjo sulaikyti ašarų, tai mane labai sujaudino ir iki šiol pamenu tas brangias akimirkas. Juk nuoširdus juokas ir ašaros – tyriausia reakcija į spektaklį, o Vilniuje apsilankę menininkai iš užsienio dažnai pabrėžia, kad mūsų publika yra itin įsitraukusi ir aktyviai reaguojanti, sakyčiau, kad tai nuostabus komplimentus šaliai, kur menas viešosiose erdvėse skaičiuoja pirmuosius metus!

Šiais metais SPOT programoje daug Lietuvos kūrėjų pasirodymų, kaip vystosi šis žanras Lietuvoje?

Šiemet turėsime net keturis lietuvių darbus – tris šokio ir vieną cirko spektaklį. Tai džiugina ir stebina, kita vertus kartu su Menų spaustuve jau 3 metus nuosekliai vykdome edukacijos programas pradedantiems kūrėjams, profesionalams bei mėgėjams. Iš pradžių dirbome su publika, kad visi priimtų šį žanrą, o dabar galime koncentruotis į naujus pasirodymus bei menininkų edukaciją.

Kai pradėjome SPOT festivalį, buvo tik dar vienas tokio tipo festivalis, o šiuo metu suskaičiavau, kad Lietuvoje turime daugiau nei penkis! Visi jie labai skirtingi, bet džiaugiuosi kolegų darbu – festivaliais „ConTempo“ Kaune, „Šermukšniu“ Klaipėdoje, „Teatrodromu“ Šiauliuose ir kt. Norėtųsi, kad visi daugiau bendradarbiautų siekiant pristatyti kuo daugiau lietuvių kūrybos, sukuriant sąlygas edukuotis profesionaliems kūrėjams ir įkvėpti pradedančiuosius.

Kuo ypatingas SPOT festivalis?

Man labai patinka, kad SPOT yra kompaktiškas! Turime nuostabią bendruomenę, kuri domisi menu viešosiose erdvėse ir su dideliu smalsumu laukia pasirodymų. Labai vertinu kolegų indėlį į festivalio atmosferos kūrimą, dėmesį detalėms. Džiaugiuosi, jog kasmet sukuriame artimą ryšį su atvykstančiais menininkais ir galime sutikti jau matytus veidus publikoje, bendrauti su žiūrovais, dalintis emocijomis. Publika Vilniuje išranki, bet įsitraukianti ir nuoširdi. Nuostabus SPOT festivalio bruožas yra tas, kad per 5 metus patys to nesiekdami sukūrėme ambasadorių tinklą – visi menininkai, kurie apsilanko festivalyje dalinasi kaip nuostabu pasirodyti Vilniuje, kokią nepakartojamą publiką turime, kartais man nė nereikia prisistatyti - menininkai ar festivalių organizatoriai pamatę SPOT atributiką ima pasakoti, jog girdėjo apie festivalį vien gerus atsiliepimus ir norėtų jame pasirodyti.

Ko šiais metais festivalyje SPOT rekomenduotum nepraleisti?

Festivalį SPOT suplanuojame taip, kad žiūrovas skyręs kelias dienas galėtų pamatyti visą festivalio programą - lauksime žiūrovų visuose pasirodymuose, edukacijos pristatyme, vakarėlyje - ateikite palaikyti vietinių menininkų kūrybos ir pasmalsauti, ką pristatys kūrėjai iš užsienio. Siūlau atsipalaiduoti, nesusikurti išankstinių lūkesčių, ateiti į pasirodymus su smalsumu ir tiesiog mėgautis SPOT festivaliu. O mes kartu su menininkais Jūsų labai lauksime, tikiu, jog tikrai pavyks nustebinti!


Prie festivalio programos prisideda: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Šveicarų kultūros fondas. Festivalio programa: menuspaustuve.lt, festivalis NEMOKAMAS!